- 0.9375" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 2 13/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | 1015KR |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 7.875 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Height | 3 29/32 in |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 7 7/8 in |
| Series | DRNR Series |
| Base Length | 7 3/4 in |
| Bolt Hole Width | 1/2 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Base Width | 4 1/4 in |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Weight | 11.01 LB |
| EAN or UPC | 87796057012 |

