- 2.1875" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Housing Width | 5 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 14 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Series | DRNR Series |
| Bearing Insert | 1203KR |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Base Length | 12 in |
| Length Through Bore | 14 in |
| Base Width | 7 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Collar O.D. | 3 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Insert Type | Steel Insert |
| Weight | 45.778 LB |
| EAN or UPC | 87796061132 |

