- 2.1875" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Overall Width | 14 in |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Series | DRNR Series |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 5 1/4 in |
| Bearing Insert | 1203KR |
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Collar O.D. | 3 in |
| Base Length | 12 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Width | 7 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 14 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Weight | 45.778 LB |
| EAN or UPC | 87796061132 |

