- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.563" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 110 lbf |
| Dynamic Load Rating | 325 lbf |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Flange Width | 0.042 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Width | 1/4 in |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7700801 |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 0.5625 in |
| I.D. | 3/16 in |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Flanged |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044180 |
| NSN Number | 3110-00-277-0518 |

