- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.563" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 110 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 325 lbf |
| icNumber | 7700801 |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 0.5625 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 3/16 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Width | 1/4 in |
| O.D. Type | Flanged |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Flange Width | 0.042 in |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044180 |
| NSN Number | 3110-00-277-0518 |

