- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Enclosure | Double Shielded |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 1/4 in |
| O.D. Type | Flanged |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| O.D. | 0.625 in |
| Bearing Type | Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| I.D. | 1/4 in |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| icNumber | 7698066 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Flange Width | 0.042 in |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044296 |
| NSN Number | 3110-00-151-8095, 3110-00-227-3063 |

