- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. Type | Flanged |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7698066 |
| Width | 1/4 in |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Enclosure | Double Shielded |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Flange Width | 0.042 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 0.625 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044296 |
| NSN Number | 3110-00-151-8095, 3110-00-227-3063 |

