- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- Four sizes in the cylicdrical OD series are offered in a flanged construction. Flanged bearings have integral shoulders for mounting in through-bored housings. These flanged bearings have straight OD and are interchangeable with the corresponding unflanged sizes. The flanged group is available with double shields. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Polyurea Base |
| I.D. | 1/4 in |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| O.D. Type | Flanged |
| Enclosure | Double Shielded |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 0.196 in |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| O.D. | 0.625 in |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7698066 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Flange Width | 0.042 in |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044159 |
| NSN Number | 3110-00-485-4444, 3110-00-796-7257 |

