- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- Four sizes in the cylicdrical OD series are offered in a flanged construction. Flanged bearings have integral shoulders for mounting in through-bored housings. These flanged bearings have straight OD and are interchangeable with the corresponding unflanged sizes. The flanged group is available with double shields. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Width | 0.196 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Enclosure | Double Shielded |
| Flange Width | 0.042 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Flanged |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| I.D. | 1/4 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| O.D. | 0.625 in |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7698066 |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044159 |
| NSN Number | 3110-00-485-4444, 3110-00-796-7257 |

