- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.281" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- Four sizes in the cylicdrical OD series are offered in a flanged construction. Flanged bearings have integral shoulders for mounting in through-bored housings. These flanged bearings have straight OD and are interchangeable with the corresponding unflanged sizes. The flanged group is available with double shields. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Double Shielded |
| icNumber | 7700799 |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 9/32 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 310 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flange Width | 0.062 in |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inner Ring Width | 0.281 in |
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| O.D. Type | Flanged |
| I.D. | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| O.D. | 0.875 in |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044234 |
| NSN Number | 3110-00-175-1154 |

