- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.281" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- Four sizes in the cylicdrical OD series are offered in a flanged construction. Flanged bearings have integral shoulders for mounting in through-bored housings. These flanged bearings have straight OD and are interchangeable with the corresponding unflanged sizes. The flanged group is available with double shields. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inner Ring Width | 0.281 in |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flange Width | 0.062 in |
| icNumber | 7700799 |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Width | 9/32 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Flanged |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 310 lbf |
| I.D. | 3/8 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 0.875 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044234 |
| NSN Number | 3110-00-175-1154 |

