- 1 3/8" ID x 72 mm OD x 19 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Static Capacity | 3050 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 207 |
| Overall Width | 1 5/8 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 3050 lbf |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Material | Steel |
| I.D. | 1 3/8 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Weight | 1.359 LB |
| EAN or UPC | 87796055278 |

