- 1 3/8" ID x 72 mm OD x 19 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Outer Ring Size | 207 |
| Static Capacity | 3050 lbf |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| I.D. | 1 3/8 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| O.D. | 72 mm |
| Overall Width | 1 5/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 3050 lbf |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Material | Steel |
| Enclosure | Double Sealed |
| Weight | 1.359 LB |
| EAN or UPC | 87796055278 |

