- 1 7/16" ID x 72 mm OD x 19 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Capacity | 3050 lbf |
| O.D. | 72 mm |
| I.D. | 1 7/16 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Overall Width | 1 5/8 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 3050 lbf |
| Weight | 1.299 LB |
| EAN or UPC | 87796055414 |

