- 1 7/16" ID x 72 mm OD x 19 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Static Load Rating [Max] | 3050 lbf |
| O.D. | 72 mm |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Material | Steel |
| Outer Ring Size | 207 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Static Capacity | 3050 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| I.D. | 1 7/16 in |
| Overall Width | 1 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Weight | 1.299 LB |
| EAN or UPC | 87796055414 |

