- 1.6875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Bearing Insert | GN111KLLB |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 1.8438 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing No. | T-19171 |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Weight | 8.1 LB |
| EAN or UPC | 87796059917 |
-
Eco-Friendly


