- 1.6875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Bearing Insert | GN111KLLB |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Housing No. | T-19171 |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1.8438 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Weight | 8.1 LB |
| EAN or UPC | 87796059917 |
-
Eco-Friendly


