- 1.9375" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 6 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Height | 6 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | GN115KLLB |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 2 3/4 in |
| Housing No. | T-19173 |
| Length Through Bore | 1.96875 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 2.0938 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Weight | 11.7 LB |
| EAN or UPC | 87796060531 |
-
Eco-Friendly


