- 1.9375" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Size | 5/8 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 2 3/4 in |
| Housing Width | 2.0938 in |
| Length Through Bore | 1.96875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 6 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Bearing Insert | GN115KLLB |
| Housing Height | 6 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing No. | T-19173 |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 11.7 LB |
| EAN or UPC | 87796060531 |
-
Eco-Friendly


