- 1.1875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Length | 4 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Bearing Insert | GN103KLLB |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Height | 4 3/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Housing No. | T-19165 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 4.436 LB |
| EAN or UPC | 87796057920 |
-
Eco-Friendly


