- 1.1875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 4 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-19165 |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Bearing Insert | GN103KLLB |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Housing Length | 4 3/4 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Weight | 4.436 LB |
| EAN or UPC | 87796057920 |
-
Eco-Friendly


