- 2 3/16" Shaft, 5 5/8" Bolt Hole Spacing, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Housing Width | 2 5/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Housing Height | 7 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Length | 7 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Insert | GN203KLLB |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Housing No. | T-19175 |
| Overall Width | 3 in |
| Bolt Circle Dia. | 7.955 in |
| Weight | 14.376 LB |
| EAN or UPC | 87796061170 |
-
Eco-Friendly


