- 2 3/16" Shaft, 5 5/8" Bolt Hole Spacing, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Housing Length | 7 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Overall Width | 3 in |
| Housing Height | 7 in |
| Housing No. | T-19175 |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GN203KLLB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Circle Dia. | 7.955 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| Housing Width | 2 5/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Weight | 14.376 LB |
| EAN or UPC | 87796061170 |
-
Eco-Friendly


