- 1" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir RCJT, TCJT, and LCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, TCJ, and LCJ types except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. The RCJT flange cartridge is equipped with G-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, the TCJT with G-KPPB (Tri-Ply Seal) wide inner ring bearings, and the LCJT with the G-KLLB (Mechani-Seal) wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Bearing Insert | G1100KLLB |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-21412P |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1.7813 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Weight | 1.546 LB |
| EAN or UPC | 87796057258 |
-
Eco-Friendly


