- 1" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir RCJT, TCJT, and LCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, TCJ, and LCJ types except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. The RCJT flange cartridge is equipped with G-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, the TCJT with G-KPPB (Tri-Ply Seal) wide inner ring bearings, and the LCJT with the G-KLLB (Mechani-Seal) wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing No. | T-21412P |
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1.7813 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Bearing Insert | G1100KLLB |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Weight | 1.546 LB |
| EAN or UPC | 87796057258 |
-
Eco-Friendly


