- 1.5" Shaft, 3.125" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Series | LSAO Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | GN108KRRB |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Overall Width | 3 1/8 in |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Width | 4 1/2 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Height | 1 1/16 in |
| Weight | 13.242 LB |
| EAN or UPC | 87796059535 |

