- 2.4375" Shaft, 4.125" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Housing Height | 7 1/32 in |
| Length Through Bore | 3.125 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar No. | SN207K |
| Collar O.D. | 3 1/2 in |
| Bolt Hole Width | 1 3/8 in |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Series | LSAO Series |
| Base Width | 4 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Width | 6 7/16 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 13 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 11 1/4 in |
| Weight | 28.508 LB |
| EAN or UPC | 87796061569 |

