- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Housing Construction | 1 Piece |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Collar No. | S1108KT |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Base Width | 1 7/8 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Series | RAK Series |
| Housing Material | Polymer |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Outer Ring Size | 208 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Weight | 2.666 LB |
| EAN or UPC | 87796180116 |
-
HACCP Friendly


