- 1.1875" Shaft, 1.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
- Material handling
- Dairy and refrigeration
compliances
- 0
| Bolt | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 4900 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 4 5/8 in |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Collar No. | S1103K |
| Housing Height | 3 5/32 in |
| Overall Width | 1 31/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Base Length | 6 3/16 in |
| Outer Ring Size | 206 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Collar O.D. | 1 47/64 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Width | 1 9/16 in |
| Bearing Insert | G1103KRRB TDCF |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Base Height | 17/32 in |
| Series | RAK Series |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Holes | 2 |
| Static Load Rating [Max] | 2500 lbf |
| Weight | 1.19 LB |
| EAN or UPC | 87796180062 |
-
HACCP Friendly


