- 1" Shaft, 1.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Housing Material | Polymer |
| Series | RAK Series |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Outer Ring Size | 205 |
| Housing Height | 2 11/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Base Height | 15/32 in |
| Base Length | 5 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt | 3/8 in |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Collar No. | S1100K |
| Weight | 0.906 LB |
| EAN or UPC | 87796180055 |
-
HACCP Friendly


