- 0.75" Shaft, 1.25" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Base Width | 1 1/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar No. | S1012K |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Outer Ring Size | 204 |
| End Type | Open End |
| Bolt | 3/8 in |
| Housing Material | Polymer |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Base Length | 5 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Series | RAK Series |
| Housing Height | 2 15/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 15/32 in |
| Weight | 0.772 LB |
| EAN or UPC | 87796180031 |
-
HACCP Friendly


