- 0.75" Shaft, 1.25" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Base Height | 15/32 in |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar No. | S1012K |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Base Width | 1 1/4 in |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Polymer |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Base Length | 5 in |
| Series | RAK Series |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Size | 204 |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| Bolt | 3/8 in |
| Housing Height | 2 15/32 in |
| Weight | 0.772 LB |
| EAN or UPC | 87796180031 |
-
HACCP Friendly


