- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Series | RAS Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outer Ring Size | 208 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt Holes | 2 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Weight | 2.22 LB |
| EAN or UPC | 87796189065 |
-
HACCP Friendly


