- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Outer Ring Size | 208 |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | RAS Series |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Weight | 2.22 LB |
| EAN or UPC | 87796189065 |
-
HACCP Friendly


