- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 19/32 in |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Polymer |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Series | RAS Series |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Bolt | 3/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 5 1/2 in |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Collar No. | S1100K |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Outer Ring Size | 205 |
| Weight | 0.962 LB |
| EAN or UPC | 87796180130 |
-
HACCP Friendly


