- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| End Type | Open End |
| Collar No. | S1100K |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Base Length | 5 1/2 in |
| Outer Ring Size | 205 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt | 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Polymer |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Base Height | 19/32 in |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | RAS Series |
| Weight | 0.962 LB |
| EAN or UPC | 87796180130 |
-
HACCP Friendly


