- 0.75" Shaft, 1.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Housing Material | Polymer |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Base Height | 17/32 in |
| Base Length | 5 in |
| Collar No. | S1012K |
| Housing Height | 2 17/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Outer Ring Size | 204 |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Bolt | 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Width | 1 1/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Series | RAS Series |
| Weight | 0.824 LB |
| EAN or UPC | 87796180123 |
-
HACCP Friendly


