- 0.75" Shaft, 1.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt | 3/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Size | 204 |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Series | RAS Series |
| Collar No. | S1012K |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 5 in |
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Housing Height | 2 17/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Base Width | 1 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Height | 17/32 in |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Weight | 0.824 LB |
| EAN or UPC | 87796180123 |
-
HACCP Friendly


