- 1" Shaft, 3 29/32" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | G1100KRRB |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 3 29/32 in |
| Housing Width | 1.1 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40221 |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Outer Ring Size | 205 |
| Overall Width | 1.839 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 1.824 LB |
| EAN or UPC | 87796057418 |

