- 1" Shaft, 3.891" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GYA100RRB |
| Flange Thickness | 0.4375 in |
| Bolt Circle Dia. | 3.8906 in |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing No. | T-21412PS |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 3.891 in |
| Weight | 1.314 LB |
| EAN or UPC | 87796057517 |

