- 2.6875" Shaft, 4.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 7 7/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar No. | SO211K |
| Base Height | 1 3/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Base Width | 4 3/8 in |
| Bolt Hole Width | 1 3/8 in |
| Housing Height | 8 9/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 15 3/8 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Series | RSAO Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GN211KRRB |
| Bolt Hole Spacing | 12 in |
| Collar O.D. | 4 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Weight | 41.948 LB |
| EAN or UPC | 87796061828 |

