- 2.4375" Shaft, 4.125" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Contact Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar No. | SN207K |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Length | 13 3/4 in |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Holes | 2 |
| Insert Type | Steel Insert |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 11 1/4 in |
| Base Width | 4 in |
| Bolt Hole Length | 1 3/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 28.25 LB |
| EAN or UPC | 87796061682 |

