- 1.4375" Shaft, 2.75" Base to Center, Contact Seals, Concentric Clamp Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAOC type pillow blocks are equipped with GC-KRRB wide inner ring ball bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a concentric collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Height | 15/16 in |
| Series | RSAOC Series |
| Housing Height | 4 13/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Weight | 9.56 LB |
| EAN or UPC | 87796059306 |

