- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| icNumber | 7697584 |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Open Width | 3/8 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Pre Lubricant | None |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 1 in |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 2 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Closed Width | 1/2 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044814 |
| NSN Number | 3110-00-293-9092 |

