- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.5" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Double Shielded |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| icNumber | 7696984 |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 2 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 1 in |
| Width | 1/2 in |
| Open Width | 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Closed Width | 1/2 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044821 |
| NSN Number | 3110-00-155-8894 |

