- Single Row Radial Bearing, 1.125" ID x 2.125" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 2.125 in |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 1220 lbf |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7697583 |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 2650 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 1 1/8 in |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 3/8 in |
| Weight | 0.35 LB |
| EAN or UPC | 87796040465 |
| NSN Number | 3110-00-155-8899 |

