- Single Row Radial Bearing, 1.125" ID x 2.125" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 1 1/8 in |
| icNumber | 7697583 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 1220 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Dynamic Load Rating | 2650 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 2.125 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 3/8 in |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.35 LB |
| EAN or UPC | 87796040465 |
| NSN Number | 3110-00-155-8899 |

