- Single Row Radial Bearing, 1.25" ID x 2.25" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7697582 |
| Seal Material | None |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Width | 3/8 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 1340 lbf |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Dynamic Load Rating | 2750 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 2.25 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 87796040472 |
| NSN Number | 3110-00-554-2917, 3110-00-812-3605 |

