- Single Row Radial Bearing, 1.25" ID x 2.25" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 2.25 in |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 2750 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7697582 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 3/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Pre Lubricant | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 1340 lbf |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 87796040472 |
| NSN Number | 3110-00-554-2917, 3110-00-812-3605 |

