- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Open Width | 7/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Pre Lubricant | None |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 3/4 in |
| Width | 7/32 in |
| icNumber | 7696811 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 1/4 in |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 7/32 in |
| Closed Width | 9/32 in |
| Material | Steel |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044128 |
| NSN Number | 3110-00-293-8305 |

